ECOCERT

ECOCERT jest oficjalnie uznaną instytucją dokonującą kontroli i wydającą świadectwa weryfikujące dostosowanie produktów ekologicznych do wymogów stawianych takim produktom w Europie, Japonii i Stanach Zjednoczonych.

Jest instytucją akredytowaną przez COFRAC, USDA i MAFF. Znak ECOCERT jest jednym z głównych znaków potwierdzających czystość ekologiczną , cieszącym się reputacją i zaufaniem zarówno wśród konsumentów, jak i producentów towarów naturalnych.

ECOCERT ma swe przedstawicielstwa we Francji, Niemczech, Belgi, Włoszech, Portugalii i Hiszpanii, powołane do wydawania świadectw i prowadzenia kontroli nad firmami europejskimi.

Aktualnie ECOCERT wykonuje również usługi w zakresie kontrolowania i wystawiania świadectw w około 70 krajach poza Unią Europejską, na wszystkich kontynentach. Usługi w zakresie kontrolowania i wystawiania świadectw wykonywane przez ECOCERT służą budowaniu zaufania niezbędnego dla rozwoju rynku towarów ekologicznych.

Znakiem "ekologiczne i biologiczne kosmetyki" mogą być oznakowane produkty, w których ilść stosowanych surowców pochodzenia naturalnego wynosi przynajmniej 95%, z których również przynajmniej 95% musi pochodzić z upraw biologicznych.

Określeniem "biologiczny kosmetyk" są opatrzone produkty, których surowce naturalne pochodzące z biologicznych upraw stanowią przanajmniej 50%.

Pozostałe kryteria stosowane przy kontroli obu klas produktów: * zakaz stosowania surowców (roślinnych, jak i zwierzęcych) modyfikowanych genetycznie * surowce pochodzenia zwierzęcego uzyskiwane tylko ze zwierząt żywych (np.mleko, miód) * zakaz testowania produktu końcowego na zwierzętach * rezygnacja z syntetycznych substancji zapachowych i barwiących * zakaz stosowania sztucznych tłuszczy, olejów, silikonów, parafiny i innych substancji uzyskiwanych przy destylacji ropy naftowej * jako konserwanty dozwolone są m. in. następujące substancje: kwas benzoesowy, kwas mrówkowy, kwas sorbinowy, salicylowy i ich sole * w celu odkażenia surowców do produkcji kosmetyku, jak i produktu końcowego, rezygnacja z radioaktywnego naświetlania.

Ecocert nadała dotychczas certyfikat około 1100 kosmetyków pochodzących od 80 producentów, z czego większość pochodzi z Francji.