Jesteś tutaj: » biolander.com » blog » Olejek lawendowy i jego zastosowanie

Olejek lawendowy i jego zastosowanie

« Poprzednia strona | Blog - strona główna

Wśród bardzo wielu olejków eterycznych, chyba najbardziej znanym i cenionym jest lawendowy. Jego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa lavare i oznacza “myć”. Już starożytni Grecy i Rzymianie a nawet plemiona afrykańskie używali go jako środek czyszczący, antybakteryjny i konserwujący. Lawenda to roślina, która występuje aż w 50 gatunkach i odmianach. Jednak najistotniejszy jest właśnie olejek pozyskiwany z odmiany officialis najszerzej uprawianej we Francji (Prowansja). Pozyskiwany jest on przez destylację z parą wodną kwitnącej lawendy ścinanej w połowie rośliny. Jego wspaniała, dość intensywna, świeża woń o kwiatowo-ziołowej nucie działa bardzo odprężająco i uspokajająco - nasennie. Stąd dodawany jest on do wielu kosmetyków takich jak: sole do kąpieli, peelingi, balsamy. Zaraz po olejku z drzewa herbacianego może być stosowany bezpośrednio na skórę.

 

WŁAŚCIWOŚCI I ZASTOSOWANIE

Lawenda posiada także właściwości bakteriobójcze i antyseptyczne, działa antyreumatycznie i znieczulające. Pomocny jest podczas leczenia przeziębień, grypy, anginy , zapalenia zatok, kataru i kaszlu.

BEZSENNOŚĆ, NERWICE - olejek stymuluje pracę układu nerwowego i doskonale łagodzi objawy zmęczenia fizycznego , umysłowego i depresji. Rozjaśnia umysł i poprawia koncentrację. Łagodzi kołatanie serca i obniża ciśnienie krwi.

OPARZENIA - nałożenie już kilku kropli czystego olejku lawendowego na oparzenie daje nadzwyczajne efekty, ponieważ skóra powraca do stanu normalnego w przeciągu kilku dni, zaś w przeciwnym razie powstałby pęcherz, a wreszcie blizna.

BÓL GŁOWY - Olejek lawendowy doskonale poradzi sobie z bolącą głową – jedna kropla wtarta w skronie przyniesie szybką ulgę.

ODSTRASZA KOMARY I MOLE - lawenda to naturalny środek odstraszający między innymi komary i mole. W domu można zawiesić wstążeczkę i zawiesić w oknie, żeby odstraszyć komary albo skropić wacik i włożyć do szafy, żeby przegonić te mole.

SKALECZENIA - naturalne właściwości antybiotyczne i antyseptyczne olejku lawendowego czynią go nie tylko wysoce skutecznym środkiem do przemywania skaleczeń i zadrapań – na twojej skórze bądź na skórze domowego zwierzaka.

PIELĘGNACJA SKÓRY - olejek lawendowy działa przeciwzmarszczkowo i dezodorująco. Polecany do cery trądzikowej i problematycznej: wypryski, egzema, grzybica.

ODŚWIEŻACZ POWIETRZA – cudowny zapach otuli cały dom. Tanio i szybko zrobimy naturalny odświeżacz przy pomocy sody kuchennej i olejku. Wystarczy przesypać sodę do pojemnika: szklanego, drewnianego itp. dodać kilak kropel olejku i przykryć wieczkiem z: materiału, papieru itp. Można też przesypać mieszaninę do uszytego woreczka i powiesić w samochodzie, garderobie itp.

 

W aromaterapii olejek lawendowy wykorzystywany jest do:

MASAŻU

KĄPIELI

INHALACJI

KOSMETYKÓW

 

Bibliografia:

Aromaterapia w Gabinecie Kosmetycznym, Ośrodku Odnowy Biologicznej Wellness i Spa, Iwona Konopacka-Brud, Władysław S. Brud, Polska 2010, wyd.1, str. 70

VADEMECUM olejków eterycznych i aromaterapii, Valerie Ann Worwood , Białystok 2010, str. 18

Aromaterapia Pytania i odpowiedzi Barbara Jakimowicz-Klein, Wrocław, str 59

 

Powyższy tekst jest własnością Biolander Kosmetyki Naturalne i Bio. Kopiowanie i wykorzystywanie zdjęć oraz treści jest możliwe z tylko uwzględnieniem podania źródła i linku do strony. Przywłaszczanie sobie powyższych treści jest naruszeniem praw autorskich i podlega odpowiedzialności zgodnie z postanowieniami ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.