Jesteś tutaj: » biolander.com » blog » Acacia concinna DC. = Acacia rugata (Lam.) Merr. w tradycyjnej medycynie Indii

Acacia concinna DC. = Acacia rugata (Lam.) Merr. w tradycyjnej medycynie Indii

« Poprzednia strona | Blog - strona główna

Acacia concinna De Candolle, czyli Acacia rugata (Lamarck) Merrill (hind. Kochi; Shikakai) – drzewo należące do rodziny Fabaceae (Leguminosae, Papilionaceae), czyli bobowatych (motylkowatych). Występuje w Indiach, południowych Chinach i w Malezji. Surowcem jest owoc (strąki), które poddaje się suszeniu i mieleniu na proszek. Owoc zawiera ok. 5% saponin trójterpenowych, głównie w postaci glikozydowej, które określa się nazwą akacynin (akacyniny, acacinins A, B, C, D, E).

Akacyniny hydrolizują do laktonu akacjowego kwasu (acacic acid) oraz innych aglikonów (sapogenina B, machaerinic acid = kwas macherynowy i ich laktonów). Sproszkowany surowiec wchodzi w skład kosmetyków do włosów, najczęściej do sporządzania papki (do nakładania na włosy), szamponów i mydeł do mycia włosów. Do wyrobu preparatów do włosów używane są również inne części drzewa: sproszkowana kora, liście oraz ekstrakty z nich sporządzone.

Preparaty działają przeciwzapalnie i antyseptycznie. Likwidują łupież. Saponiny powierzchniowo czynne (mydlące) dobrze usuwają brud, przy czym nie powodują wysuszenia skóry. Produkty z Acacia concinna są dostępne w handlu za granicą. Również napar z liści tej akacji działa przeciwłupieżowo. W Bengalu nasiona sproszkowane służą do zatruwania ryb.

https://rozanski.li/2600/acacia-concinna-dc-acacia-rugata-lam-merr-w-tradycyjnej-medycynie-indii/