Jesteś tutaj: » biolander.com » blog » Anthyllis vulneraria Linne (Wundklee) – przelot pospolity w fitoterapii

Anthyllis vulneraria Linne (Wundklee) – przelot pospolity w fitoterapii

« Poprzednia strona | Blog - strona główna

Rodzaj przelot – Anthyllis należy do rodziny motylkowatych – Papilionaceae (Fabaceae). W Polsce występuje na słonecznych zboczach przelot pospolity – Anthyllis vulneraria Linne (niem./szwajc. Wundklee, Apothekerklee, Gelber Klee, Sommerklee). Kwitnie od maja do sierpnia. Kwiaty bladożółte, zebrane w główkowate, zbite, wierzchołkowe kwiatostany. owocem jest strąk, jajowaty, nie pękający, ukryty w kielichu. Wykazuje różnolistność – heterofilię, stąd wpisywany do niektórych dzieł lekarskich pod nazwą Anthyllidis heterophylla.

Surowcem jest kwiat i całe ziele – Flos et Herba Anthyllis = Anthyllidis (=Vulnerariae). Kwiaty zawierają izoflawony, ksantofile, garbniki katechinowe (0,6%), flawonoidy (kwercetyna, kaempferol, ramnetyna, izoramnetyna), saponiny triterpenowe. Ziele przelotu zawiera 0,5% katechin, izoflawony i flawonoidy, ponadto saponiny trójterpenowe. Izoflawanowe fitoaleksyny (7,4’-dichydroksy-2’-netoksyizoflawan, 7,2,4’-trójhydroksyizoflawan) przelotu mają właściwości przeciwgrzybicze, antywirusowe i przeciwbakteryjne.

Wyciągi z przelotu są składnikiem niektórych kosmetyków dr Hauschka i mają za zadanie przywracać prawidłową wilgotność skóry oraz usprawniać wymianę metaboliczną tkanek skóry. W tradycyjnej medycynie ludowej Niemiec i Szwajcarii wodne i alkoholowe wyciągi z przelotu są stosowane jako środek uspokajający, rozkurczowy na mięśnie gładkie, moczopędny, łagodzący kaszel oraz stany zapalne błon śluzowych i skóry.

Odwarem z ziela płukano jamę ustną, gardło przy zapaleniu. Maceraty i odwar ze świeżego ziela/kwiatów przelotu stosowane były w leczeniu ran, owrzodzeń, nadżerek, wyprysków. Z tego względu, że macerat, sok i papka ze świeżego kwitnącego ziela podnosi wilgotność skóry, pobudza regenerację tkanki łącznej i nabłonkowej, preparaty takie można polecić w leczeniu ran suchych, odleżyn i suchych wyprysków oraz atopowego zapalenia skóry.

Izoflawony wpływają estrogennie. Kwiaty i kwitnące ziele przelotu mogą być wprowadzane do mieszanek ziołowych z koniczyną, wilżyną, lucerną, pluskwicą, niepokalankiem i stosowane u kobiet przekwitających (klimakterium). Ekstrakty z przelotu na alkoholu działają przeciwwirusowo.

Dawkowanie naparu z przelotu podałem we wcześniejszym wpisie o przelocie: https://rozanski.li/?p=1142

Nalewka na winie: 100 g kwiatów świeżych zalać 700 ml wina wytrawnego czerwonego. Pozostawić na 1 miesiąc. Pić 1 kieliszek dziennie przy objawach nerwowych i krążeniowych w okresie menopauzy. Kurację stosować 1-2 tygodnie. Wznawiać co 2-3 miesiące.

Nalewka przelotowa – Tinctura Anthyllidis: 1 część świeżych lub suchych zmielonych kwiatów zalać 5 częściami ciepłego alkoholu (o temp. ok. 40 stopni C) 50%, wytrawiać w szczelnym słoju przez minimum 3 tygodnie, od czasu do czasu wstrząsając. Zażywać 2-3 razy dziennie po 5 ml.

Przelot pospolity – Anthyllis vulneraria L. z rodziny motylkowatych (Papilionaceae) to roślina pospolita w naszym kraju. Kwitnie na żółto od maja do sierpnia. Rośnie na wzgórzach, łąkach, pastwiskach. Zawiera flawonoidy (kaempferol, kwercetyna, izoramnetyna), garbniki, ksantofile, antocyjany, saponiny, śluzy. Surowcem jest kwiat – Flos Anthyllidis (czasem pisane z błędem Anthylidis) = Flos Vulnerariae.

Działanie: pobudzajace przemianę materii, lekko rozwalniające, czyszczące krew, antybakteryjne, moczopędne. Napar z kwiatów (2 łyżki na 2 szklanki wrzącej wody) pito 2-3 razy dziennie po 1/2-2/3 szklanki. Przelot stosowano w leczeniu trudno gojących się ran i owrzodzeń, ponadto wyprysków (vulnus – rana), w formie okładów z naparu i pognieconego świeżego surowca (miazga roztarta), ponadto z maceratu ze świeżego kwiatu lub ziela.

https://rozanski.li/3092/anthyllis-vulneraria-linne-wundklee-przelot-pospolity-w-fitoterapii/