Jesteś tutaj: » biolander.com » blog » Bromelain, czyli bromelina; bromelina w sporcie

Bromelain, czyli bromelina; bromelina w sporcie

« Poprzednia strona | Blog - strona główna

Na rynku dostępne są liczne kosmetyki i suplementy zawierające bromelinę (bromelainę). Cóż to takiego? Bromelina (bromelain) jest proteolitycznym enzymem (proteaza) występującym w owocach ananasu – Ananas comosus. Enzym ten hydrolizuje białka i amidy. Masa cząsteczkowa bromeliny 28000 daltonów. Aktywność bromeliny jest wyrażana w jednostkach trawienia kazeiny CDU, w jednostkach trawienia żelatyny GDU, w jednostkach ścinania mleka MCU. 1 GDU = 1,5 CDU.

W medycynie bromelina znalazła zastosowanie w produkcji preparatów wspomagających trawienie białek pokarmowych, pozajelitowo do leczenia ropni, zakrzepów, obrzęków, zewnętrznie do leczenia owrzodzeń, ropni i stanów zapalnych skóry. Właściwości lecznicze polegają na trawieniu błon komórkowych, przez co szybciej ustępują obrzęki i stany zapalne, ułatwianiu przenikania antybiotyków do zainfekowanego miejsca, hydrolizie zakrzepów.

W kosmetologii stosuje się bromelinę do kształtowania (modelowania) włókien białkowych w skórze, usuwania cellulitis i nadmiernego rogowacenia skóry. Kosmetyki zawierające bromelinę nie sa absorbowane przez skórę i działają powierzchniowo, zatem wpływaja na stopień rogowacenia skóry, mieszków włosowych, stan naskórka.

Niemozliwe jest jednak, aby enzymy przenikały do głębokich partii skóry i modyfikowały w nich włókna kolagenowe. W zastrzykach jest to możliwe. Spożywanie bromeliny doustne również nie ma wpływu na cellulitis, bowiem enzym jest uwalniany w przewodzie pokarmowym i tam staje się aktywny wobec białka. Organizm nie ma możliwości docelowego i kontrolowanego transportu bromeliny z przewodu pokarmowego do określonego obszaru skóry. To nie jest możliwe, zatem reklamy na suplementach typu: „bromelina zażywana doustnie usunie cellulitis” jest bzdurą.

Podobnie zresztą jest z kształtowaniem mięśni za pomoca bromeliny. Bromelina zażywana doustnie nie może medelować mięśni. To kolejna bzdura. Bromelina zażywana przez sportowców z pewnością jednak zwiększa przyswajanie białek i zwiększa tolerancję przewodu pokarmowego na wysokoskoncentrowane odżywki proteinowe. W obecności bromeliny lub papainy możliwe jest pełniejsze trawienie dostarczanych w pokarmie białek. Pełniej strawione białka są materiałem budulcowym dla mięśni, więc pośrednio zwiększa to przyrost masy mięśniowej.

Takie uzupełnianie enzymów jest praktykowane od wielu lat w produkcji zwierzęcej. Zwierzętom podaje się pasze zawierające dodatek kompleksu enzymów, które poprawiają strawność i wykorzystanie paszy. W literaturze farmakologicznej zachodniej bromelinie przypisywane są właściwości przeciwzapalne, przeciwrakowe, przeciwbiegunkowe, przeciwpasożytnicze (bromelina, podobnie jak papaina trawi delikatniejsze pasożyty przewodu pokarmowego), immunotropowe i gojące oraz oczyszczające rany. Bromelina aktywuje produkcję plazminy i plazminogenu, a redukuje poziom kinin (hamuje transformację kininogenu do kininy). Tym tłumaczony jest efekt przeciwzapalny, jaki przynosi bromelina. Bromelina działa przy pH od 3 do 10.

Uaktywnia się w jelicie cienkim, dlatego najlepiej zażywać ją w formie kapsułek dojelitowych. Kwas solny i enzymy żołądkowe mogą inaktywować (unieczynniać) bromelinę. W obrocie są preparaty doustne zawierające w 1 tabletce lub kapsułce od 100 do 500 mg bromeliny. Dawka bromeliny: 500-2000 GDU (100-200 mg 3 razy dziennie). Dobre suplementy zawierają najczęściej około 500-600 GDU w 1 g produktu.

https://rozanski.li/113/bromelain-czyli-bromelina-bromelina-w-sporcie/