Jesteś tutaj: » biolander.com » blog » Czym jest Aromaterapia?

Czym jest Aromaterapia?

« Poprzednia strona | Blog - strona główna

Ogólne zasady aromaterapii 

LABOGRAVIER  Olejek eteryczny Grapefruit Bio 10ml

Ludzkie ciało jest złożonym, zdolnym do samolecznia się mechanizmem. W odpowiednich warunkach ciało jest zdolne do uleczenia się z nawet najbardziej poważnych urazów i infekcji.

Aromaterapia (czyli wykorzystywanie zapachów jako narzędzia terapeutycznego) wspomaga organizm ludzki w procesie samoleczenie na kilka sposobów: poprzez bezpośrednią aplikację olejków na skórę (tu radzimy zachowanie ostrożności i jeśli to możliwe profesjonalną pomoc, bowiem nierozcieńczone olejki aplikowane bezpośrednio na skórę mogę być niebezpieczne), w zastosowaniu wewnętrznym (tu równiez radzimy zasięgnąć profesjonalnej porady aromaterapeuty przed zastosowaniem wewnętrznym olejków, bowiem nieprawidłowo stosowane mogą być szkodliwe), jako dodatek do pożywienia (należy zachować środki ostrożności jak powyżej), jako element masażu czy kąpieli aromatycznych. do aromatyzowania pomieszczeń. Leczniczy efekt aromaterapii jest częściowo osiągany poprzez wykorzystanie fizycznych właściwości olejków aromatycznych, jak również przez ich działanie na emocje człowieka. W większości przypadków działanie olejków jest złożone. Dla przykładu olejek lawendowy znajduje szerokie zastosowanie przy leczeniu infekcji skórnych. Ma to bezpośredni efekt farmakologiczny – olejek działa antybakteryjnie i antyseptycznie, ale prawdopodobnie również wspomaga komórki skóry w procesie samoleczenia. Jednakże, ponieważ zapach lawendy jest niezwykle przyjemny dla większości ludzi, działa on również na emocje, stymulując odpowiednie obszary w mózgu.

W zależności od indywidualnych predyspozycji danego osobnika, mózg zostaje w mniejszym lub większym stopniu pobudzony do produkcji immuno – stymulantów, dzieje się tak dzięki leczniczym właściwościom tego olejku. Ogólne zasady aromaterapii Kiedy używamy olejków eterycznych, należy się zastanowić czy ich działanie jest skoncentrowane na fizycznym czy psychicznym aspekcie, czy może na kombinacji tych dwóch czynników.

Niektóre olejki eteryczne wywierają silny wpływ na centralny ośrodek nerwowy. Ich działanie oparte jest na tym jak nasz węch odbiera dany zapach. Nasz węch odgrywa ważna rolę zarówno dla naszej psychiki jak i w psychosomatycznych reakcjach. Dla przykładu – zapach jedzenia ma ogromny wpływ na pobudzenie uczucia głodu i na procesy zachodzące w układzie pokarmowym.

Niektóre zapachy mają moc wywoływania nudności i wymiotów – jest to reakcje mózgu na konkretny zapach. Niektórzy naukowcy twierdzą, że kobiety które mieszkają lub pracują razem maja tendencję do synchronizacji cykli menstruacyjnych, a dzieje się tak z powodu feromonów wydzielanych przez ich organizmy, które rejestrowane są węchowo, pobudzając organizm do odpowiedniego działania.

Badania naukowe również dowodzą, że w czasie snu wywołanego za pomocą odpowiedniego zapachu działającego nasennie – częstotliwość fal mózgowych ulega zmienie. Zapachy mogą również wpływać na naszą pamięć. Pewne obszary naszego mózgu odpowiadające za nasze emocje, potrafią przechowywać wspomnienia związane z zapachami – tym oto sposobem niektóre zapachy przywołują w naszym umyśle konkretne wspomnienia- dobre lub złe. To demonstruje rolę jaką mogą odgrywać zapachu w leczeniu ludzi którzy cierpią na amnezję. W związku z tym jaką rolę odgrywa aromaterapia na organizm ludzki, może ona wywoływać efekt placebo, który bywa silniejszy niż inne formy leczenia.

Efekt placebo jest jednym z najsilniejszych mechanizmów samoleczenia, potrafi on wywołać proces samoleczenia uzdrawiający organizm z najpoważniejszych nawet chorób. Niestety w medycynie konwencjonalnej rola placebo jest pomijana, a wraz z nim efekty jego działania. Duża grupa olejków eterycznych używana jest w przemyśle spożywczym. A zatem użyte we właściwym stężeniu jako dodatek aromatyczny do naszego jedzenia, lub jako lek – nie powinny sprawiać problemów.

Większość z nich jest wydalana przez płuca lub układ moczowy, mogą być one zatem wielce pomocne przy schorzeniach układu oddechowego lub moczowego. Jednakże gdy przedostaną się do krwioobiegu, a stamtąd do wątroby – zmiany chemiczne jakie zachodzą w ich składzie mogę uszkodzić wątrobę. Takie problemy mogą pojawić się jeśli stosujemy olejki zanieczyszczone. A więc używanie olejków wewnętrznie, może odbywać się tylko pod kontrolą specjalisty i tylko jeśli jesteśmy pewni jakości tychże olejków.

Aromaterapia i masaż

Dobroczynne właściwości masażu samego w sobie znane są od dawna. Masaż może zmienić poziom endorfiny i hormonów w organizmie. Zapobiega skurczom mięśni, wzmaga krążenie, dodaje energii – podobnie jak akupunktura. Masaż przy użyciu olejków eterycznych ma jeszcze większy potencjał.

Niektóre olejki eteryczne maja działanie rozgrzewające, które jest zbawienne przy leczeniu obolałych mięśni, stawów i przy wspomaganiu krążenia, dodatkowo olejki działają również za pomocą zapachu na odpowiednie części naszego mózgu, co zostało opisane powyżej. Aromaterapia i dyfuzja Istnieją badania, które wskazują, że odpowiednia ilość olejków eterycznych rozprowadzona w powietrzu po przez dyfuzję, zostaje wchłonięta przez układ oddechowy do organizmu.

Takie zastosowanie olejków eterycznych również ma właściwości lecznicze, może działać wykrztuśnie, udrażniająco i antybakteryjnie, jak również wywoływać odpowiednie reakcje emocjonalne poprzez działanie na określone obszary mózgu. Estetyczne wykorzystanie olejków eterycznych w kosmetyce.

Ten rodzaj terapii przydatny jest w leczeniu różnych rodzajów schorzeń dermatologicznych. Holistyczne podejście – połączenie duchowego, psychologicznego i medycznego działania aromaterapii, uwzględniające wszystkie aspekty składające się na równowagę i zdrowie organizmu. Ta terapia koncentruje się na przyczynach zaburzeń i leczeniu ich symptomów. Terapeutyczne działanie olejków eterycznych polega na ich właściwościach równoważących i regulujących.

Różne rodzaje Aromaterapii: Aspekt medyczny– Aromaterapia jako forma leczenia, skupia się nie tylko na leczeniu symptomów schorzeń. Dla przykładu olejki eteryczne używane by wywołać odpowiedni efekt fizyczny (np. antybakteryjny), działają również na odpowiednie obszary mózgu wspomagając system immunologiczny organizmu. Aspekt duchowy i psychologiczny– tu zastosowanie olejków eterycznych skupia się przede wszystkim na zrównoważeniu rozchwianych emocji. Zapraszamy do zakupu produktów organicznych do Aromaterapii.

Różne rodzaje olejków eterycznych znajdziecie Państwo w sklepie:

http://biolander.com/olejki-eteryczne/c/

Zapraszamy!