Jesteś tutaj: » biolander.com » blog » Emulgatory

Emulgatory

« Poprzednia strona | Blog - strona główna

Emulgator według definicji to związek chemiczny (lub mieszanina), który umożliwia powstanie emulsji oraz zapewnia jej trwałość. Nie będziemy tutaj pisać o budowie, rodzajach emulgatorów, tylko przedstawimy dwie alternatywy i na co zwracać uwagę czytając etykiety. Kosmetyk w swoim składzie zawiera rożne substancje, np. wodę i olej, które po zmieszaniu po pewnym czasie ponownie się rozwarstwiają. Wszystkie kremy, balsamy nie wyglądają wówczas najlepiej. Wiadomo, że kupując krem chcemy mieć kremową, gładką konsystencję, a nie jaką maź z warstwą oleju na górze. I właśnie aby tego uniknąć producenci dodają emulgatory zarówno do kosmetyków jak i produktów żywnościowych. Ich rola polega na zmniejszeniu różnicy napięcia powierzchniowego, aby jak najbardziej ograniczyć powierzchnię zetknięcia się ze sobą dwóch faz o różniej polarności. Aby uzyskać emulsję należy obniżyć napięcie na granicy tych dwóch faz, czyli zlikwidować siły odpychania prowadzące do rozwarstwienia się cieczy.

 

Czy emulgatory to ZŁO?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna, bo wszystko zależy od tego z czego dany emulgator został wytworzony. Istnieją emulgatory pochodzenia syntetycznego bądź naturalnego. Te pierwsze mogą powodować podrażnienia skóry, alergię a nawet co udowodniono w warunkach laboratoryjnych uszkodzenie nerek a nawet nowotwory!!! Takim właśnie emulgatorem, który jest najczęściej stosowany przez producentów jest polyethylene glycol (PEG, glikol polietylenowy). Jest on otrzymywany z gazów ropy naftowej!!! Syntetyczne emulgatory zwiększają przepuszczalność bariery naskórkowej w wyniku czego mogą przenikać w głąb skóry szkodliwe substancje ze środowiska zewnętrznego. Dodatkowo przyczyniają się do powstawania stanu zapalnego i zaskórników. Emulgatory chemiczne :( których należy unikać:

 

Carbomer

L PEG-40 sorbitan peroleate

Carboxymethylcellulose

PEG-150 stearate

Ceresin (aka mineral wax, Ozokerite)

Diethanolamine (DEA)

Isopropyl stearate (laurate, palmitate, oleate etc)

Polysorbate 20

Polysorbate 60

Polysorbate 80

Potassium hydroxide

Propylene glycol

PEG compounds, eg:

PEG-8 myristate

PEG-30 glyceryl cocoate

PEG-80 glyceryl cocoate

PEG-15 soyamide/IPDI copolymer

Sorbitan stearate (laurate, palmitate, oleate etc)

Steareth-20

Triethanolamine (TEA)

Z kolei emulgatory naturalne, które wykazują bardzo duże podobieństwo do ludzkiej skóry, dzięki czemu zapewniają zatrzymywanie wilgoci w skórze i zwiększają odporność składników aktywnych na wodę oraz pot.

Np. emulgatory otrzymywane na bazie naturalnego składnika roślinnego - innuliny, który występuje w takich roślinach, jak oman wielki (Inula elenium), topinambur czyli słonecznik bulwiasty (Helianthus tuberosus) czy cykoria (Cichorium intybus).

Innym znanym emulgatorem jest lecytyna, głównie pozyskiwana z soi oraz żółtka jaj kurzych. Lecytyna zapewnia uczucie świeżości jak również własności zmiękczające w stosunku do skóry jak i włosów.

Emulgatory naturalne :)

Beeswax

Candelilla

Carnauba

Cetearyl alcohol

Cetearyl wheat bran glycosides

Cetearyl wheat straw glycosides

Decyl glucoside

Jojoba

Lecithin

Sucrose cocoate

Vegetable glycerin

Xanthan gum

W kosmetykach, które oferujemy w naszym sklepie nie znajdziecie substancji chemicznych - tylko wszystko w pełni naturalne i bezpieczne.