Jesteś tutaj: » biolander.com » blog » Uwaga na olej mineralny!

Uwaga na olej mineralny!

« Poprzednia strona | Blog - strona główna

Osoby nie posiadające odpowiedniej wiedzy kojarzą olej w kosmetykach raczej z czymś dobrym. To jest prawda, jeżeli mówimy o olejach roślinnych. Jeżeli natomiast w produkcie znajduje się olej mineralny, to możemy sobie poważnie zaszkodzić.

Czym zatem jest olej mineralny?

Olej mineralny (Mineral Oil) to synonimowa nazwa parafiny ciekłej lub inaczej oleju parafinowego. Inaczej mówiąc to parafina - uboczny produkt destylacji ropy naftowej! Bezwonny, lepki i przede wszystkim TANI. Nie wnosi do kosmetyku nic - stanowi jedynie wypełniacz, który niestety nie pozostaje obojętny dla naszej skóry i zdrowia. Organizm ludzi nie radzi sobie z parafiną, inaczej mówiąc nie potrafi jej wydalić. Co oznacza, że jeżeli używamy kosmetyków z olejem mineralnym np. szminki, błyszczyki, które po prostu zjadamy, to substancja ta zostaje w naszym organizmie już do końca życia – odkłada się, gromadzi i m.in. w wątrobie, nerkach czy węzłach chłonnych. _1

Parafinę na etykietach znajdziemy pod hasłami:

- olej mineralny

- mineral oil

- parafina,

- olej parafinowy

- paraffin oil,

- petrolatum,

- paraffinum liquidum,

- vaselinum flavum

Nawet najbardziej cudowne i najbardziej skuteczne składniki użyte do produkcji kosmetyku rozpuszczone w parafinach nie działają tak jak powinny, tzn. nie przenikają do skóry tylko pozostają jedynie na jej powierzchni. Pozorny efekt Po pierwszym użyciu kosmetyków z dodatkiem oleju mineralnego zarówno skóra jak i włosy wydają się być gładkie, jedwabiste, przyjemne w dotyku oraz nabierają zdrowego blasku. Jednak to tylko pozory - złudzenie. Okazuje się bowiem, że systematyczne stosowanie kosmetyków z parafiną działa odwrotne.

Oleje mineralne powodują:

- suchość skóry

- zatykanie porów

- całkowicie odcina skórę od środowiska zewnętrznego, blokując ujście gruczołów, uniemożliwiając wydzielanie łoju i potu,

- uniemożliwia przenikanie wody, tlenu a tym samym składników odżywczych zawartych w kosmetykach.

- mogą spowalniać regenerację skóry i przyspieszać procesy starzenia

Ciekawostka: według rozporządzenia Unii Europejskiej o substancjach szkodliwych, wszystkie substancje w skład których wchodzi więcej niż 10% parafiny, muszą być oznaczone informacją o tym, jeżeli substancje te będą połykane. Niestety przy kosmetykach ten obowiązek nie istnieje !!! 

Kosmetyki oferowane w naszym sklepie nie posiadają w swoim składzie olei mineralnych ani żadnych ich substancji ropopochodnych. Wszystkie nasze produkty są zdrowe i bezpieczne.

 

Źródła: 1 Dr. H. Różański http://luskiewnik.strefa.pl

2 http://www.zdrowe-kosmetyki.pl